آزمایشگاه

واحد آزمایشگاه یکی از مهمترین و حیاتی‌ترین بخش‌های پالایشگاه تولید روغن و بازوی اصلی واحد کنترل کیفیت در کنترل مواد اولیه و محصولات پالایشگاه به حساب می‌آید.

بخشی از تولیدات پالایشگاه سامان شیمی را روغن‌‌های ریسایکل (Recycle) یا بازیابی شده تشکیل می‌دهند. ماده اولیه اصلی برای تولید این نوع روغن، روغن‌ کارکرده است. از همین رو کیفیت این ماده اولیه بسیار مهم است. روغن‌های کارکرده مورد استفاده در پالایشگاه سامان شیمی ابتدا در آزمایشگاه این پالایشگاه مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا از کیفیت آنها اطمینان حاصل شود. سپس مجوز انتقال روغن به مخازن پالایشگاه صادر می‌گردد. در فرآیند Recycle نیز روغن پس از هر مرحله بازیابی، در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

همچنین برای آزمایش روغن­‌های خاص با گرید و سطح کیفیت­‌های خاص، یا برای انجام آزمایش­‌های تکمیلی، نمونه روغن­‌ها رو به آزمایشگاه­‌های مرجع ارسال و نتایج مورد بررسی قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از وظایف آزمایشگاه پالایشگاه سامان شیمی تست پساب تولید شده پالایشگاه است که از نظر pH اولیه، pH ثانویه و دو فاز شدن مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت عدول از استاندارد تعیین شده، بلافاصله به واحد کنترل کیفت اطلاع رسانی می‌گردد.

 

 

تمام آزمایش‌ها چه آنها که در آزمایشگاه پالایشگاه سامان شیمی انجام می‌شوند و چه نتایج آزمایش در آزمایشگاه‌های مرجع؛ در دفاتر تفکیک شده در آزمایشگاه ثبت می‌گردند.

بعضی مشتریان سامان شیمی روغن­‌هایی با ویژگی‌های اختصاصی سفارش می‌دهند. در چنین مواردی محصول نهایی از نظر نقطه اشتعال، نقطه ریزش، ویسکوزیته در دمای 100، 40، شاخص، رنگ، دانسیته، بو و دیگر موارد مورد نظر مشتری در آزمایشگاه تست می‌گردد و پس از تایید، در صورت تطابق با استانداردهای ملی، دستور بسته‌بندی صادر می‌گردد.